Műfű telepítése nehéz terepen
Nehéz terepviszonyok mellett különböző technikákkal lehet megoldani, hogy a műfű jól illeszkedjen, ne csússzon el, és esztétikailag is rendben legyen. Ilyenkor a telepítéshez érdemes szakember segítségét igénybe venni, aki már ismeri a buktatókat és a legmegfelelőbb megoldásokat is.
Lépcsős vagy teraszos talajra telepített műfű esetén minden szint felületét stabilan le kell tömöríteni, és simává kell tenni. A műgyep darabokat minden szintre külön kell kiszabni, hogy pontosan illeszkedjen a formához. Emellett, ha lehetőség van rá, vízáteresztő alaprendszer alkalmazása is javasolt, hogy az esővíz ne álljon meg a szinteken.
Ferde talajon történő telepítés esetén a legfontosabb cél a műfű elcsúszásának megakadályozása. A talaj előkészítése különösen fontos. A telepítés előtt a talajt tömöríteni kell, hogy ne mozduljon el, majd egy vízáteresztő alaprendszer (pl. kavics- és homokréteg) kialakítása ajánlott. Az igaz, hogy a ferde felületeken a víz gyorsabban tud elfolyni, de ha a műfű nincs megfelelően rögzítve, akkor a víz alá tud mosni. A ferde talajon történő telepítésnél erősebb rögzítésre lehet szükség, például kültéri ragasztóra, szögekre vagy rögzítő kapcsokra. A műgyep szélére és középső részeire egyaránt alkalmazható rögzítési pontok szükségesek, hogy stabil maradjon a dőlésszög ellenére is.
A lépcsős és ferde talaj mellett más olyan körülmények is adódhatnak, amelyek nehezítik a műfű telepítését. Nedves talajon nagy hangsúlyt kell fektetni a vízelvezető rétegekre, és mindenképpen szükség van egy kavicsos vagy homokos alaprétegre, ami elvezeti a vizet. Ezeken a helyeken érdemes kifejezetten vízáteresztő műgyep fajtát választani.
Egyenetlen talaj esetén a felület előkészítése a fontos: sima, tömörített talajt kell kialakítani. Ilyen helyeken célszerű homokkal vagy murvával tömöríteni a talajt. Olyan helyeken, ahol a tél hideg, és gyakori a fagy, szükséges a műfű fagyálló alapréteggel való ellátása. A telepítéskor alkalmazott homok- és kavicsréteg elegendő lehet erre, ha tényleg jól el tudja vezetni a vizet, mert így csökken az alulról felfagyás esélye.
A műfű sima és száraz felületeken mutat jól, és itt éri el az eredeti élettartamát. Ha ezek a feltételek túl nehezen teremthetők meg, akkor mérlegelni kell, hogy megéri-e a telepítés, vagy más megoldást kell keresni helyette.